Acasă Cinema Independența Festivalul BABEL, la cea de-a 12-a ediție, primește Înaltul Patronaj al Prim-Ministrului...

Festivalul BABEL, la cea de-a 12-a ediție, primește Înaltul Patronaj al Prim-Ministrului României

8
0

În perioada 10 – 16 iunie 2024, Teatrul „Tony Bulandra” din Târgoviște organizează cea de-a 12-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Târgoviște, BABEL, cu o participare 99% internațională – peste 300 de artiști din 33 de țări, precum Anglia, Arabia Saudită, Argentina, Armenia, Bahrain, Belgia, Bulgaria, Cehia, China, Coreea de Sud, Danemarca, Egipt, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Irak, Israel, Italia, Japonia, Lituania, Mexic, Norvegia, Polonia, Portugalia, Qatar, Republica Moldova, Scoția, Spania, SUA, Tunisia, Ucraina, Ungaria.

Avem marea onoare de a anunța că evenimentul se desfășoară sub Înaltul Patronaj al Prim-Ministrului României, care felicită inițiativa Teatrului „Tony Bulandra” din Târgoviște și a autorităților locale din Dâmbovița de a organiza un eveniment la nivel internațional. Acest festival servește drept platformă de dialog multilateral, promovând rolul României în procesul de întărire și consolidare a parteneriatului socio-cultural, subliniind importanța sa pentru țara noastră. Cancelaria Prim-Ministrului contribuie astfel, din perspectivă instituțională, la poziționarea României ca actor implicat și relevant la nivel regional, european și global.

Suntem recunoscători tuturor celor care au făcut posibil acest festival, celor care i-au asigurat continuitatea și tuturor celor care au participat de-a lungul timpului, artiști și spectatori. Așa cum transmite și tema acestei ediții, „Conexiuni”, festivalul și-a propus, încă de la început, să fie un mijloc de a uni comunitatea, diferite moduri de exprimare artistică, popoarele, fiecare cu limba și tradițiile sale… se pare că a reușit și vrea să reușească în continuare să fie acel moment în care întreaga comunitate respiră mai intens… înspre bine, înspre transformare și evoluție benefică.

Înaltul Patronaj al Prim-Ministrului României înseamnă încununarea unor eforturi susținute, dar și acceptarea cu onoare și bucurie a unei responsabilități mai mari.

Vă invităm să vă bucurați alături de noi în perioada 10 – 16 iunie 2024, la Târgoviște! Programul complet și detalii despre spectacolele programate găsiți pe babelfest.ro

Programul complet al festivalului Babel

Luni 10 iunie 2024

14:30 Teatrul Tony Bulandra, Foaier

Deschiderea oficială a Festivalului BABEL ediția a XII-a

15:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 45 min.

The Power Game

Andrea Miltnerová, Sofía Mayorga, Jan Komárek

Cehia

16:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Mare 120 min.

Omul cel bun din Seciuan

Teatrul Tony Bulandra

România

18:30 Casa de Cultură a Sindicatelor 90 min.

Marytė

Alytaus Miesto Teatras

Lituania

19:00 Piața Mihai Viteazul 40 min.

Kakamaika

Davai Theatre

Israel

20:30 Cinema Independența 60 min.

The Life of Hokusai

Global Business Labo Inc.

Japonia

21:30 Traseu: Teatrul de Vară – Calea Domnească – Blvd. Mircea cel Bătrân – Casa Sindicatelor

Parada BABEL

22:00 Piața Mihai Viteazul, pe Casa Sindicatelor 30 min.

LoveBar

Il Posto Vertical Dance & Marco Castelli Small Ensemble

Italia

Marți 11 iunie 2024

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Întâlnirile Babel

11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Foaier 180 min.

Atelierele Babel

The Stanislavski Connection, Dumitru Acriș 

România

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Hugo Wolff” 180 min.

Atelierele Babel

Connecting the Dots, Scott Johnston 

Scoția

12:00 Teatrul Tony Bulandra

Actors Headshots, Simion Buia

România

12:00 Piața Mihai Viteazul 50 min.

That Round Thing

Davai Theatre

Israel

12:30 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Conferințele Babel

Institutul Grotowski

Jarosław Fret – manager

Polonia

16:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 80 min.

Under Construction

Davai Theatre

Israel

18:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Mare 75 min.

Trojan Women

Csokonai Nemzeti Színház Debrecen

Ungaria

19:00 Cinema Independența

Filmele Babel

Scurt metraje premiate în Festivalul IPAAF Italia: The Birth of Onyma (Italia, 2023), Proof of Love (Italia, 2023), The Violinist (Cehia, 2023), Il Soffione (Italia, 2022), Ladies Coffee (Emiratele Arabe, 2024), Mano Nella Mano (Italia, 2023), La Campanella (Italia, 2023), Cicale (Italia, 2023), Il Cuore Rubato (Italia, 2023), Cara Alice (Italia, 2024)

19:45 Casa de Cultură a Sindicatelor, Foaier

Legenda mărului stacojiu

Vernisaj Expoziție Foto Tudor Chirilă

România

20:00 Sala Sindicatelor 75 min.

Sheol

Grotowski Institute and Studio WACHOWICZ/FRET

Polonia

21:30 Piața Mihai Viteazul pe Casa Sindicatelor

Skyline

Il Posto Vertical Dance & Marco Castelli Small Ensemble

Italia

Miercuri 12 iunie 2024

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Întâlnirile Babel

11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Foaier 180 min.

Atelierele Babel

The Stanislavski Connection, Dumitru Acriș 

România

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Hugo Wolff” 180 min.

Atelierele Babel

Connecting the Dots, Scott Johnston 

Scoția

12:00 Teatrul Tony Bulandra

Actors Headshots, Simion Buia

România

12:00 Teatrul Tony Bulandra, Foaier, 30 min.

Conexiunile Babel

Teatrul de ieri și de azi,colocviu: Doina Papp și Mc Ranin

Lansare carte „Cel care trece (oameni, fapte, întâmplări teatrale)”, autor: Doina Papp

12:30 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Conexiunile Babel

Întâlnirea directorilor de teatru și festival

16:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 60 min.

Black Kite. Pulsation of Souls

usaginingen

Japonia

17:30 Teatrul Tony Bulandra, Sala Mare 50 min.

Mahamaya Electronic Devices

Teatrul Fără Nume Chișinău

Republica Moldova

19:00 Piața Mihai Viteazul 30 min.

RAFLA

Compania Kate & Pasi

Finlanda

19:00 Cinema Independența

Filmele Babel

Amsterdam, documentar, regia Tudor Chirilă

România

20:00 Casa de Cultură a Sindicatelor 60 min.

Nobody Meets Nobody

Grotowski Institute and Kugacz-Semerci Studio

Polonia

21:00 Piața Mihai Viteazul 25 min.

SUHDE

Compania Kate & Pasi

Finlanda

Joi 13 iunie 2024

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Întâlnirile Babel

11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Foaier 180 min.

Atelierele Babel

The Stanislavski Connection, Dumitru Acriș 

România

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Hugo Wolff” 180 min.

Atelierele Babel

Connecting the Dots, Scott Johnston 

Scoția

12:00 Teatrul Tony Bulandra

Actors Headshots, Simion Buia

România

12:30 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Conferințele Babel

Legea copyright în artele performative. Unde ne aflăm?

Jean Guy Lecat

Franța

15:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 55 min.

Micul Prinț

Teatrul Tony Bulandra, coproducție Asociația Teatrelor din Daejeon

România

16:30 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 60 min.

The Little Prince

Asociația Teatrelor din Daejeon, coproducție Teatrul Tony Bulandra

Coreea de Sud

18:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Mare 75 min.

Hamlet

Compania imPerfect Dancers

Italia

19:00 Cinema Independența 58 min.

Filmele Babel

Visul, regia Cătălin Saizescu

România

20:00 Casa de Cultură a Sindicatelor 60 min.

Mariupol Drama

Donetsk Regional Academic Drama Theatre of Mariupol

Ucraina

22:00 Teatrul Tony Bulandra 40 min.

Rainy Night

Sindicatul Artiștilor Irakieni Babylon

Irak

Vineri 14 iunie 2024

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Întâlnirile Babel

11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Foaier 180 min.

Atelierele Babel

The Stanislavski Connection, Dumitru Acriș 

România

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Hugo Wolff” 180 min.

Atelierele Babel

Contact Improvisation, Jeungwoo Son

Coreea de Sud

12:00 Teatrul Tony Bulandra

Actors Headshots, Simion Buia

România

12:30 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Conferințele Babel

Jean-Guy Lecat: Spații de ieri și de azi

Jean Guy Lecat

Franța

16:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 45 min.

Caliban’s Codex

Emily Carding

Anglia

17:30 Teatrul Tony Bulandra, Sala Mare 105 min.

Baesogoji, a pond in the memory

Production IDA

Coreea de Sud

19:00 Cinema Independența 45 min.

Filmele Babel

To Whom It May Concern, regia Stergiana Tzegka

Grecia

20:00 Casa de Cultură a Sindicatelor 90 min.

Chinese Traditional Opera Recital

Shanghai Artist Collective

China

21:00 Piața Mihai Viteazul 77 min.

Filmele Babel

PLAYBACK, film documentar, de Iulia Rugină

România

22:20 Piața Mihai Viteazul 40 min.

Babel Music

Disco Retro în aer liber

DJ Sorin Lupașcu

Sâmbătă 15 iunie 2024

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Întâlnirile Babel

11:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Foaier 120 min.

Atelierele Babel

The Stanislavski Connection, Dumitru Acriș 

România

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Hugo Wolff” 180 min.

Atelierele Babel

Arta Geibu, Katsumi Sakakura

Japonia

12:00 Teatrul Tony Bulandra

Actors Headshots, Simion Buia

România

13:00 Casa de Cultură a Sindicatelor, Foaier 60 min.

Atelierele Babel (demonstrație cu public)

The Stanislavski Connection, Dumitru Acriș 

România

16:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 50 min.

Be a Statue

FUN TALK Art Production

Bahrain

17:30 Teatrul Tony Bulandra, Sala Mare 90 min.

Manleehyang

Saebyuk Theater Company

Coreea de Sud

19:00 Cinema Independența

Filmele Babel

Borderland, documentar, regia Stefano di Buduo

Danemarca

19:30 Casa de Cultură a Sindicatelor 60 min.

The Bear

Massini Association for Performing Arts Adrar

Algeria

20:30 Piața Mihai Viteazul 45 min.

Amity of Triquetra

Performing Arts Studio Scotland

Scoția

21:30 Piața Mihai Viteazul 60 min.

Babel Music

Adrian Naidin Trio

România

Duminică 16 iunie 2024

11:00 Teatrul Tony Bulandra, Foaier 60 min.

Întâlnirile Babel

12:00 Teatrul Tony Bulandra

Actors Headshots, Simion Buia

România

15:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Mihai Dimiu” 45 min.

Quintessence

Emily Carding

Anglia

16:00 Piața Mihai Viteazul 60 min.

Korean Theatre Happening

Universitatea Kyonggi din Seul

Coreea de Sud

17:00 Casa de Cultură a Sindicatelor 120 min.

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time

Teatrul „Sava Ognyanov” Ruse

Bulgaria

19:00 Teatrul Tony Bulandra, Sala Studio „Hugo Wolff” 60 min.

Richard 3. Omul

Teatrul Tony Bulandra

România

20:30 Teatrul Tony Bulandra, Sala Mare 60 min.

The Deafman’s House. A Caprice about Goya

Odin Teatret

Danemarca

21:30 Teatrul Tony Bulandra

Închiderea oficială a Festivalului BABEL ediția a XII-a

Articolul precedentAproape 7.000 de persoane au participat la „Ziua Porților Deschise pentru Copii la MAI”
Articolul următorAtenție, drum în lucru! Programul lucrărilor de infrastructură rutieră din județul Dâmbovița, în perioada 3 – 9 iunie 2024