Acasă Epidemie coronavirus 1220 pacienți la ATI, 6.333 noi cazuri de Covid-19 și 468 de...

1220 pacienți la ATI, 6.333 noi cazuri de Covid-19 și 468 de reconfirmări!

8
0

BULETIN DE PRESĂ 26 septembrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 26 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.194.106 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 821 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.098.154 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.333 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 164 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22594662,10
2.Arad258831192,60
3.Argeș291181541,55
4.Bacău288791341,95
5.Bihor311291071,74
6.Bistrița-Năsăud14126883,52
7.Botoșani16025702,51
8.Brașov460481112,07
9.Brăila14145561,46
10.Buzău13665701,37
11.Caraș-Severin12784612,23
12.Călărași11497692,51
13.Cluj629192613,74
14.Constanța471112932,92
15.Covasna8920241,06
16.Dâmbovița23914791,40
17.Dolj303903313,28
18.Galați299522542,02
19.Giurgiu12326742,69
20.Gorj10096481,54
21.Harghita8834220,98
22.Hunedoara24515751,92
23.Ialomița11824922,13
24.Iași468503992,34
25.Ilfov498452915,38
26.Maramureș233611143,39
27.Mehedinți9471852,47
28.Mureș25334571,32
29.Neamț20956891,75
30.Olt165541732,73
31.Prahova388541872,44
32.Satu Mare15705743,50
33.Sălaj11980622,51
34.Sibiu28245522,19
35.Suceava280121752,59
36.Teleorman156461033,01
37.Timiș611064424,87
38.Tulcea8989361,27
39.Vaslui180231132,29
40.Vâlcea17547741,70
41.Vrancea11787541,59
42.Mun. București1997976534,35
43.Din străinătate**14739 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    7877*433 
 TOTAL1.194.106 6.333

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 468 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD8
3ARGEŞ7
4BACĂU10
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI3
8BRĂILA2
9BRAŞOV7
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ7
14CONSTANŢA13
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ40
18GALAŢI12
19GIURGIU16
20GORJ4
21HARGHITA0
22HUNEDOARA13
23IALOMIŢA3
24IAŞI19
25ILFOV44
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI95
29MUREŞ6
30NEAMŢ4
31OLT15
32PRAHOVA6
33SĂLAJ8
34SATU MARE23
35SIBIU3
36SUCEAVA9
37TELEORMAN22
38TIMIŞ15
39TULCEA2
40VÂLCEA4
41VASLUI6
42VRANCEA6
 Total    468

Până astăzi, 36.341 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.09.2021 (10:00) – 26.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 111 decese (58 bărbați și 53 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita,  Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea.

Dintre cele 111 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 la categoria de vârstă peste 80 ani.

107 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.313. Dintre acestea, 1.220 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 267 sunt minori, 246 fiind internați în secții și 21 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.523.585 de teste RT-PCR și 3.092.303 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.062 de teste RT-PCR (6.201 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.861 la cerere) și 28.208 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 49.407 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.185 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.899 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 227 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.278 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 septembrie, 1.484 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 290.350 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.744 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 16 septembrie 2021 – 23 septembrie 2021, au fost raportate 37.863.314 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit7.429.746  (+203.470)135.203 (+1.003)
Franţa    6.955.333    (+50.262)116.030    (+513)
Spania4.935.534    (+20.269)  85.901    (+508)
Italia4.636.111    (+29.698)130.310    (+391)
Germania4.145.852    (+62.701)             92.971    (+353)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 229.415.774  (+4.249.235) 4.699.359  (+63.239)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 16 septembrie 2021 – 23 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică