Acasă Epidemie coronavirus Cifre mari și azi în România: 7676 noi cazuri de Covid-19 și...

Cifre mari și azi în România: 7676 noi cazuri de Covid-19 și 597 de reconfirmări!

5
0

BULETIN DE PRESĂ 25 septembrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 25 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.187.773 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 657 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.096.136 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.676 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 143 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22528931,97
2.Arad257641992,51
3.Argeș28964551,39
4.Bacău287451771,81
5.Bihor310221411,61
6.Bistrița-Năsăud140381063,38
7.Botoșani159551232,41
8.Brașov459371391,87
9.Brăila14089771,29
10.Buzău13595861,24
11.Caraș-Severin12723892,09
12.Călărași11428852,25
13.Cluj626582833,45
14.Constanța468181732,65
15.Covasna8896220,94
16.Dâmbovița23835721,31
17.Dolj300592733,01
18.Galați296981091,77
19.Giurgiu12252972,39
20.Gorj10048491,41
21.Harghita8812460,92
22.Hunedoara244401691,72
23.Ialomița11732351,90
24.Iași464513952,16
25.Ilfov495543054,88
26.Maramureș232471313,26
27.Mehedinți9386972,23
28.Mureș252771231,22
29.Neamț20867971,68
30.Olt163811592,54
31.Prahova386673012,26
32.Satu Mare156311163,54
33.Sălaj11918852,31
34.Sibiu28193782,05
35.Suceava278372452,49
36.Teleorman155431122,82
37.Timiș606644874,43
38.Tulcea8953351,16
39.Vaslui179101392,11
40.Vâlcea17473731,59
41.Vrancea11733861,49
42.Mun. București1991448084,10
43.Din străinătate**146410 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    7444*1096 
 TOTAL1.187.7737.676 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 597 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD12
3ARGEŞ7
4BACĂU15
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI8
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ12
14CONSTANŢA19
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ20
18GALAŢI11
19GIURGIU9
20GORJ9
21HARGHITA5
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA9
24IAŞI32
25ILFOV19
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI103
29MUREŞ7
30NEAMŢ30
31OLT26
32PRAHOVA19
33SĂLAJ7
34SATU MARE17
35SIBIU9
36SUCEAVA25
37TELEORMAN15
38TIMIŞ32
39TULCEA3
40VÂLCEA5
41VASLUI6
42VRANCEA12
 Total     597

Până astăzi, 36.230 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.09.2021 (10:00) – 25.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 121 de decese (61 bărbați și 60 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 145 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 31 la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 la categoria de vârstă peste 80 ani.

118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.852. Dintre acestea, 1.195 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 264 sunt minori, 247 fiind internați în secții și 17 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.507.523 de teste RT-PCR și 3.064.095 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.530 de teste RT-PCR (10.070 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.460 la cerere) și 44.834 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 47.502 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.841 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.407 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 225 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.382 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 666 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 septembrie, 1.219 sancțiuni contravenționale, în valoare de 247.050 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.744 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 16 septembrie 2021 – 23 septembrie 2021, au fost raportate 37.863.314 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit7.429.746  (+203.470)135.203 (+1.003)
Franţa    6.955.333    (+50.262)116.030    (+513)
Spania4.935.534    (+20.269)  85.901    (+508)
Italia4.636.111    (+29.698)130.310    (+391)
Germania4.145.852    (+62.701)             92.971    (+353)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 23 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 229.415.774  (+4.249.235) 4.699.359  (+63.239)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 16 septembrie 2021 – 23 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică