Acasă Epidemie coronavirus Numai 1387 de noi cazuri de coronavirus în ultimele 24 de ore,...

Numai 1387 de noi cazuri de coronavirus în ultimele 24 de ore, la 4352 de teste efectuate

24
0

BULETIN DE PRESĂ 

26 decembrie 2020, ora 13.00

Până astăzi, 26 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 613.760 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

 536.332 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.387 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12012372,12
2.Arad13769152,06
3.Argeș18130102,21
4.Bacău15930581,55
5.Bihor17288372,21
6.Bistrița-Năsăud7147-1**1,67
7.Botoșani7955331,61
8.Brașov24576823,53
9.Brăila7953522,82
10.Buzău8079111,36
11.Caraș-Severin61281,6
12.Călărași6117331,99
13.Cluj286241453,64
14.Constanța25231373,63
15.Covasna4929190,89
16.Dâmbovița14294212,01
17.Dolj14784471,64
18.Galați152891322,61
19.Giurgiu6076312,35
20.Gorj498190,67
21.Harghita525540,44
22.Hunedoara11310231,89
23.Ialomița6544312,61
24.Iași26278661,35
25.Ilfov230792195,95
26.Maramureș10277511,61
27.Mehedinți4864171,38
28.Mureș14729251,74
29.Neamț10773221,05
30.Olt9179450,87
31.Prahova23502481,87
32.Satu Mare679621,2
33.Sălaj6093130,98
34.Sibiu16670402,00
35.Suceava15230341,21
36.Teleorman737522,15
37.Timiș2490643,51
38.Tulcea5210512,28
39.Vaslui9960371,92
40.Vâlcea958321,7
41.Vrancea69540,91
42.Mun. București961971844,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe3704*-341 
 TOTAL613.7601.387 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Bistrița-Năsăud a fost rectificat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 150 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD16
3ARGEŞ0
4BACĂU5
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI8
8BRĂILA0
9BRAŞOV6
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ12
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI9
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI9
25ILFOV3
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ8
30NEAMŢ0
31OLT3
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU3
36SUCEAVA6
37TELEORMAN0
38TIMIŞ3
39TULCEA3
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL150

Până astăzi, 15.108 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.12.2020 (10:00) – 26.12.2020 (10:00) au fost raportate 85 de decese (47 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Sălaj, Sibiu,  Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 3 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.657. Dintre acestea, 1.210 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.710.842 de  teste. Dintre acestea, 4.352 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 3.732 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 620 la cerere.

Pe teritoriul României, 37.552 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.532 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 127 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.895 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 decembrie a.c.,3.825 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 793.465 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost constatată, ieri, o infracțiune pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.044 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.939 în Italia, 1.290 în Spania, 167 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 11 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 128 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 25 decembrie 2020, au fost raportate 16 247 249 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Regatul Unit, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări vor fi actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    2.473.354(+96.502)  60.549 (+2.638)    195.365        (+806)
Regatul Unit2.040.147(+190.744)  67.401 (+3.231)       4.822           (+1)
Italia1.953.185(+109.473)  68.799 (+4.279) 1.377.109    (+32.324)
Spania1.819.249(+57.037)  49.260  (+859)    150.376         – 
Germania1.510.652(+173.574)             26.275 (+4.300) 1.235.968    (+15.691)
 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 25 DECEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
76.103.424 (+57.037)1.694.717  (+859)45.003.041 (+268.582) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15 – 24 decembrie 2020, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 24-25 decembrie 2020.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică