Acasă Epidemie coronavirus Ne apropiem de 10000 de cazuri pe zi? 9714 noi cazuri de...

Ne apropiem de 10000 de cazuri pe zi? 9714 noi cazuri de coronavirus înregistrate azi în țară!

8
0

BULETIN DE PRESĂ 5 noiembrie 2020, ora 13.00

Până astăzi, 5 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 276.802 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

 191.085 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.714 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba59192184,96
2.Arad62321863,91
3.Argeș78192131,93
4.Bacău89571832,13
5.Bihor77972794,77
6.Bistrița-Năsăud32681763,06
7.Botoșani37571142,32
8.Brașov106183232,88
9.Brăila3666901,51
10.Buzău4261991,56
11.Caraș-Severin2926842,12
12.Călărași1937601,42
13.Cluj110185345,33
14.Constanța68602792,53
15.Covasna2468762,92
16.Dâmbovița72551832,72
17.Dolj76362633,32
18.Galați6770901,59
19.Giurgiu2121451,78
20.Gorj3217431,66
21.Harghita3389812,8
22.Hunedoara47811532,56
23.Ialomița24341011,76
24.Iași120563942,19
25.Ilfov70402782,25
26.Maramureș52331703,34
27.Mehedinți2358291,6
28.Mureș63283433,86
29.Neamț67561342,36
30.Olt4019901,39
31.Prahova107183961,97
32.Satu Mare22271562,08
33.Sălaj35001585,77
34.Sibiu64663404,43
35.Suceava100721681,97
36.Teleorman35531002,38
37.Timiș110105515,48
38.Tulcea1652461,03
39.Vaslui54461081,86
40.Vâlcea56432673,02
41.Vrancea3686441,14
42.Mun. București4024810844,45
43.Cazuri noi nealocate pe județe3685*985 
 TOTAL276.8029.714 

*Aplicația de colectare a datelor, gestionată de Ministerul Sănătății, se află momentan în procedură de actualizare. Cazurile nealocate unui județ vor fi repartizate în zilele următoare pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.039 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD28
3ARGEŞ55
4BACĂU23
5BIHOR44
6BISTRIŢA-NĂSĂUD30
7BOTOŞANI9
8BRĂILA9
9BRAŞOV21
10BUZĂU22
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ118
14CONSTANŢA48
15COVASNA32
16DÂMBOVIŢA27
17DOLJ35
18GALAŢI17
19GIURGIU10
20GORJ27
21HARGHITA11
22HUNEDOARA50
23IALOMIŢA11
24IAŞI251
25ILFOV89
26MARAMUREŞ70
27MEHEDINŢI36
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI324
29MUREŞ55
30NEAMŢ29
31OLT18
32PRAHOVA27
33SĂLAJ7
34SATU MARE7
35SIBIU95
36SUCEAVA33
37TELEORMAN17
38TIMIŞ205
39TULCEA11
40VÂLCEA76
41VASLUI25
42VRANCEA11
 TOTAL2039

Până astăzi, 7.540 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.11.2020 (10:00) – 05.11.2020 (10:00) au fost raportate 121 decese (68 bărbați și 53 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

112 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.061. Dintre acestea, 1.014 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.379.609 teste. Dintre acestea, 37.685 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.622 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 16.063 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 57  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 5 noiembrie.

Cifrele referitoare la persoanele aflate în carantină și în izolare vor fi transmise ulterior, având în vedere că sunt în curs de actualizare.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.330 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 974 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 8.177 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.065.695 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 7 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.853  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 4 noiembrie 2020, au fost raportate 8.008.149 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa1.502.763(+36.330)  38.289 (+854)    126.195    (+2.531)
Spania1.259.366(+18.669)  36.495 (+238)    150.376            – 
Regatul Unit1.073.882(+20.018)  47.250 (+397)        2.925         (+19)
Italia   759.829(+28.241)  39.412 (+353)    307.378    (+5.103)
Germania   577.593 (+17.214)             10.812 (+151)    384.012  (+10.621)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 4 NOIEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 47.594.234  (+501.012) 1.215.892  (+8.602)31.889.370   (+279.709)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 3 – 4 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

* Date rectificate

Grupul de Comunicare Strategică