Acasă Epidemie coronavirus 6460 noi cazuri de coronavirus, la 30.246 de teste efectuate

6460 noi cazuri de coronavirus, la 30.246 de teste efectuate

30
0

BULETIN DE PRESĂ 11 decembrie 2020, ora 13.00

Până astăzi, 11 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 545.567 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

443.168 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.460 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba110481233,34
2.Arad126981043,63
3.Argeș161501944,02
4.Bacău145911252,43
5.Bihor157221733,07
6.Bistrița-Năsăud6496662,31
7.Botoșani7023482,16
8.Brașov217923104,76
9.Brăila66541153,53
10.Buzău7271711,89
11.Caraș-Severin5478692,37
12.Călărași52971142,97
13.Cluj253903315,23
14.Constanța217364536,88
15.Covasna4605621,67
16.Dâmbovița129911642,94
17.Dolj134741142,11
18.Galați126441453,22
19.Giurgiu50851272,57
20.Gorj4683431,05
21.Harghita4972301,01
22.Hunedoara101351712,9
23.Ialomița55211063,14
24.Iași232943182,44
25.Ilfov190503266,77
26.Maramureș9331671,74
27.Mehedinți4420561,85
28.Mureș134931622,58
29.Neamț10043451,41
30.Olt8267821,25
31.Prahova215122473,05
32.Satu Mare6322642,71
33.Sălaj5825321,52
34.Sibiu15457673,98
35.Suceava14096811,44
36.Teleorman6345812,23
37.Timiș217313193,93
38.Tulcea44761043,15
39.Vaslui8854692,17
40.Vâlcea8834942,44
41.Vrancea6293491,48
42.Mun. București8337118677,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe3097*-928 
 TOTAL545.5676.460 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.252 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD21
3ARGEŞ26
4BACĂU26
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI15
8BRĂILA25
9BRAŞOV27
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN22
13CLUJ60
14CONSTANŢA62
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA37
17DOLJ17
18GALAŢI27
19GIURGIU9
20GORJ8
21HARGHITA10
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA17
24IAŞI87
25ILFOV41
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI268
29MUREŞ29
30NEAMŢ22
31OLT13
32PRAHOVA40
33SĂLAJ5
34SATU MARE28
35SIBIU32
36SUCEAVA18
37TELEORMAN46
38TIMIŞ49
39TULCEA10
40VÂLCEA5
41VASLUI24
42VRANCEA25
 TOTAL1252

Până astăzi, 13.116 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.12.2020 (10:00) – 11.12.2020 (10:00) au fost raportate 168 decese (97 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 decese la categoria de peste 80 de ani.

155 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 9 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.319. Dintre acestea, 1.299 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.386.813  teste. Dintre acestea, 30.246 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.287 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.959 la cerere.

Pe teritoriul României, 40.530 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.527 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.100 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 116 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.321 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 729 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 10 decembrie a.c., 5.540 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 873.000 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.950  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 125 în Franța, 3.084 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 10 decembrie 2020, au fost raportate 14.479.094 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.      

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    2.324.216(+14.595)  56.648 (+296)    180.348     (+1.411)
Italia1.770.149(+12.755)  61.739 (+499) 1.027.994   (+30.099)
Regatul Unit1.766.819(+16.578)  62.566 (+533)        3.787            (+9)
Spania1.712.101  (+9.773)  47.019 (+373)    150.376         – 
Germania1.242.203(+23.679)             20.372 (+440)    949.913   (+20.641)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 10 DECEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
68.619.110 (+653.849)1.570.155  (+12.539)44.893.123    (+486.789)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 9 – 10 decembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică