Acasă Epidemie coronavirus 6333 noi cazuri de coroanirus în țară, cu 127 mai puține decât...

6333 noi cazuri de coroanirus în țară, cu 127 mai puține decât ieri

14
0

BULETIN DE PRESĂ 12 decembrie 2020, ora 13.00

Până astăzi, 12 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 551.900 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

451.477 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.333 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba111561083,31
2.Arad128151173,54
3.Argeș163431933,72
4.Bacău147171262,4
5.Bihor158681463,21
6.Bistrița-Năsăud6553572,33
7.Botoșani7113902,07
8.Brașov219191274,4
9.Brăila67651113,2
10.Buzău7365941,88
11.Caraș-Severin5527492,38
12.Călărași5370732,95
13.Cluj256642745,1
14.Constanța221734376,76
15.Covasna4638331,7
16.Dâmbovița13083922,96
17.Dolj13551772,02
18.Galați128722283,53
19.Giurgiu5135502,57
20.Gorj4704210,97
21.Harghita498190,95
22.Hunedoara10192572,72
23.Ialomița5597763,22
24.Iași235352412,32
25.Ilfov193943446,75
26.Maramureș9404731,68
27.Mehedinți4464441,83
28.Mureș136251322,52
29.Neamț10100571,32
30.Olt8342751,25
31.Prahova216221102,89
32.Satu Mare6382602,51
33.Sălaj5850251,41
34.Sibiu155991423,65
35.Suceava142071111,44
36.Teleorman6426812,11
37.Timiș219932623,95
38.Tulcea4531553,2
39.Vaslui8915612,1
40.Vâlcea8898642,32
41.Vrancea6360671,5
42.Mun. București8452711566,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe3625*528 
 TOTAL551.9006.333 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 976 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD26
3ARGEŞ31
4BACĂU7
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI12
8BRĂILA6
9BRAŞOV34
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN17
13CLUJ49
14CONSTANŢA56
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ14
18GALAŢI41
19GIURGIU7
20GORJ9
21HARGHITA1
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA17
24IAŞI36
25ILFOV43
26MARAMUREŞ16
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI225
29MUREŞ23
30NEAMŢ11
31OLT12
32PRAHOVA27
33SĂLAJ9
34SATU MARE11
35SIBIU25
36SUCEAVA25
37TELEORMAN20
38TIMIŞ35
39TULCEA8
40VÂLCEA8
41VASLUI18
42VRANCEA11
 TOTAL976

Până astăzi, 13.264 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.12.2020 (10:00) – 12.12.2020 (10:00) au fost raportate 148 decese (86 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 deces la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

142 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.886. Dintre acestea, 1.288 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.413.212  teste. Dintre acestea, 26.389 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.098 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.291 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 10 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 12 decembrie.

Pe teritoriul României, 40.723 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.419  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 65.271 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 104 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.983 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 760 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 decembrie a.c., 5.497 de  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 902.649 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.951 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 125 în Franța, 3.085 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 11 decembrie 2020, au fost raportate 14.651.551 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.      

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    2.337.966(+13.750)  56.940 (+292)    181.581     (+1.233)
Regatul Unit1.787.783(+20.964)  63.082 (+516)        3.799          (+12)
Italia1.787.147(+16.998)  62.626 (+887) 1.052.163   (+24.169)
Spania1.720.056(+7.955)  47.344 (+325)    150.376         – 
Germania1.272.078(+29.875)             20.970 (+598)    966.238   (+16.325)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 11 DECEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
69.282.662   (+663.552)1.582.381   (+12.226)45.350.221    (+457.098)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 10 – 11 decembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică