Acasă Epidemie coronavirus 5697 noi cazuri de Covid 19 în țară, la 28.099 de teste...

5697 noi cazuri de Covid 19 în țară, la 28.099 de teste efectuate

11
0

BULETIN DE PRESĂ 17 decembrie 2020, ora 13.00

Până astăzi, 17 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 577.446 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

477.139 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.697 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11515853,05
2.Arad132191073,16
3.Argeș171751533,52
4.Bacău151961202,24
5.Bihor164451743,08
6.Bistrița-Năsăud6777552,39
7.Botoșani7391511,94
8.Brașov230702165,02
9.Brăila7257943,25
10.Buzău7702711,95
11.Caraș-Severin5743662,29
12.Călărași5673492,78
13.Cluj264731524,79
14.Constanța235853055,95
15.Covasna4759141,51
16.Dâmbovița136001122,63
17.Dolj141311881,87
18.Galați136711743,00
19.Giurgiu5552522,54
20.Gorj4828230,86
21.Harghita5139700,84
22.Hunedoara10662962,74
23.Ialomița5997773,05
24.Iași246113002,01
25.Ilfov208313406,45
26.Maramureș9774831,82
27.Mehedinți4609271,76
28.Mureș141091002,54
29.Neamț10383711,4
30.Olt86681071,16
31.Prahova224431852,85
32.Satu Mare6576502,23
33.Sălaj5946171,41
34.Sibiu160871093,02
35.Suceava14610921,51
36.Teleorman6741892,25
37.Timiș230472504,21
38.Tulcea4809573,09
39.Vaslui92951012,13
40.Vâlcea9180762,26
41.Vrancea6555281,05
42.Mun. București893989036,64
43.Cazuri noi nealocate pe județe4214208 
 TOTAL577.4465.697 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.035 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD26
3ARGEŞ27
4BACĂU20
5BIHOR21
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI14
8BRĂILA6
9BRAŞOV21
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ40
14CONSTANŢA31
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA28
17DOLJ19
18GALAŢI28
19GIURGIU23
20GORJ15
21HARGHITA5
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA4
24IAŞI39
25ILFOV65
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI214
29MUREŞ14
30NEAMŢ15
31OLT20
32PRAHOVA40
33SĂLAJ2
34SATU MARE12
35SIBIU16
36SUCEAVA23
37TELEORMAN42
38TIMIŞ34
39TULCEA9
40VÂLCEA6
41VASLUI30
42VRANCEA10
 TOTAL1035

Până astăzi, 13.969 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.12.2020 (10:00) – 17.12.2020 (10:00) au fost raportate 107 decese (57 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.860. Dintre acestea, 1.297 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.534.197 de teste. Dintre acestea, 28.099 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.117 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.982 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 182 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 decembrie.

Pe teritoriul României, 42.782 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.296 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.638 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 123 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.927 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.066 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 decembrie a.c., 5.801  sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.066.790 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.034 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.283 în Spania, 167 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 11 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 14 decembrie 2020, au fost raportate 15.083.443de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Regatul Unit, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări vor fi actualizate săptămânal, începând cu data de 17 decembrie 2020.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    2.376.852(+11.533)  57.911 (+150)    186.004     (+1.224)
Regatul Unit1.849.403(+18.447)  64.170 (+144)        4.106          (+13)
Italia1.843.712 (+17.937)  64.520 (+484) 1.175.901   (+34.495)
Spania1.730.575         –  47.624          –    150.376         – 
Germania1.337.078 (+16.362)             21.975 (+188) 1.056.477   (+24.756)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 16 DECEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
71.503.614  (+905.635)1.612.833  (+7.238)41.977.713  (+337.128) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 – 14 decembrie 2020, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 15-16 decembrie 2020.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică