Acasă Epidemie coronavirus 3660 noi cazuri de SARS-CoV-2 la 8.791 de teste efectuate la nivel...

3660 noi cazuri de SARS-CoV-2 la 8.791 de teste efectuate la nivel național

17
0

BULETIN DE PRESĂ 7 decembrie 2020, ora 13.00

Până astăzi, 7 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 517.236 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

409.121 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.660 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10603403,96
2.Arad12137923,99
3.Argeș153431754,63
4.Bacău140571102,54
5.Bihor15051883,38
6.Bistrița-Năsăud617342,45
7.Botoșani6708742,41
8.Brașov206901475,08
9.Brăila6220883,04
10.Buzău7017742,01
11.Caraș-Severin5187492,48
12.Călărași4941973,00
13.Cluj238221985,55
14.Constanța199724667,21
15.Covasna44211,89
16.Dâmbovița123011033,04
17.Dolj12962692,51
18.Galați118111273,27
19.Giurgiu4766813,07
20.Gorj4564201,23
21.Harghita483461,07
22.Hunedoara9574143,28
23.Ialomița5230963,51
24.Iași219302142,55
25.Ilfov175152427,32
26.Maramureș9048532,07
27.Mehedinți4234292,03
28.Mureș129451003,00
29.Neamț9786751,58
30.Olt7932911,29
31.Prahova20534443,55
32.Satu Mare604613,09
33.Sălaj568631,95
34.Sibiu150351444,79
35.Suceava13675321,67
36.Teleorman5990272,22
37.Timiș206131283,94
38.Tulcea4166743,35
39.Vaslui8417352,22
40.Vâlcea844532,51
41.Vrancea6050451,7
42.Mun. București7585018286,34
43.Cazuri noi nealocate pe județe4955*-1726 
 TOTAL517.2363.660 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 746 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD21
3ARGEŞ14
4BACĂU14
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI6
8BRĂILA11
9BRAŞOV32
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN17
13CLUJ12
14CONSTANŢA28
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA38
17DIN STRAINATATE1
18DOLJ21
19GALAŢI9
20GIURGIU12
21GORJ9
22HARGHITA7
23HUNEDOARA6
24IALOMIŢA9
25IAŞI47
26ILFOV33
27MARAMUREŞ12
28MEHEDINŢI16
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI118
30MUREŞ18
31NEAMŢ8
32OLT20
33PRAHOVA39
34SĂLAJ4
35SATU MARE18
36SIBIU29
37SUCEAVA12
38TELEORMAN16
39TIMIŞ17
40TULCEA5
41VÂLCEA3
42VASLUI11
43VRANCEA9
 TOTAL746

Până astăzi, 12.447 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.12.2020 (10:00) – 07.12.2020 (10:00) au fost raportate 127 de decese (79 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 6 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.762. Dintre acestea, 1.280 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.264.272 de  teste. Dintre acestea, 8.791 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.532 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.259 la cerere.

Pe teritoriul României, 45.009 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.075 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 67.627 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 126 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.866 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 decembrie a.c., 4.455 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.079.569 de lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției, au constatat, ieri, 9 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.914  cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.936 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.056 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 127 de cetățeni români aflați în străinătate, 32 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel eurzopean și global:

Până la data de 6 decembrie 2020, au fost raportate 13 972 781 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.      

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    2.281.475(+12.923)  54.981 (+214)    175.220     (+228)
Italia1.709.991(+21.052)  59.514 (+662)    913.494  (+17.186)
Regatul Unit1.705.971(+15.539)  61.014 (+397)        3.736        (+86)
Spania1.684.647       –  46.252         –    150.376         – 
Germania1.171.322 (+17.767)             18.772 (+255)    868.285  (+15.705)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 6 DECEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
66.369.433 (+591.488) 1.529.746 (+9.664)43.103.827  (+313.948)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 5 – 6 decembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică