Acasă Epidemie coronavirus Încă 8.692 de cazuri de Covid-19 și 1.715 reconfirmări au fost raportate...

Încă 8.692 de cazuri de Covid-19 și 1.715 reconfirmări au fost raportate în România în ultimele 24 de ore

5
0

BULETIN DE PRESĂ 3 octombrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 3 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.265.827 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 2.163 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.129.096 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.682 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 218 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba236411513,54
2.Arad274622024,66
3.Argeș304292482,85
4.Bacău303002402,84
5.Bihor324211412,89
6.Bistrița-Năsăud149981694,30
7.Botoșani170221353,30
8.Brașov476992303,53
9.Brăila148951942,68
10.Buzău145991182,68
11.Caraș-Severin13431883,36
12.Călărași121671273,57
13.Cluj657634145,73
14.Constanța491483284,50
15.Covasna9179161,65
16.Dâmbovița248861132,35
17.Dolj329285265,50
18.Galați312631713,32
19.Giurgiu129321983,95
20.Gorj10676742,35
21.Harghita9197391,49
22.Hunedoara256361363,43
23.Ialomița12505833,80
24.Iași499726164,18
25.Ilfov530764799,38
26.Maramureș245961204,04
27.Mehedinți104621214,93
28.Mureș262951062,28
29.Neamț220521342,65
30.Olt176691664,57
31.Prahova414083384,34
32.Satu Mare16343943,55
33.Sălaj128301224,47
34.Sibiu293293103,54
35.Suceava298652183,65
36.Teleorman16734704,90
37.Timiș648955787,81
38.Tulcea9400802,38
39.Vaslui191741063,46
40.Vâlcea183221342,92
41.Vrancea12378442,42
42.Mun. București21554624438,98
43.Din străinătate**1452-90 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    10852*-1648 
 TOTAL1.265.827 8.682

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.715 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA36
2ARAD41
3ARGEŞ18
4BACĂU31
5BIHOR37
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI32
8BRĂILA21
9BRAŞOV28
10BUZĂU37
11CĂLĂRAŞI17
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ39
14CONSTANŢA53
15COVASNA21
16DÂMBOVIŢA22
17DOLJ27
18GALAŢI26
19GIURGIU20
20GORJ11
21HARGHITA8
22HUNEDOARA21
23IALOMIŢA17
24IAŞI170
25ILFOV77
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI22
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI302
29MUREŞ33
30NEAMŢ41
31OLT28
32PRAHOVA30
33SĂLAJ8
34SATU MARE40
35SIBIU28
36SUCEAVA94
37TELEORMAN92
38TIMIŞ53
39TULCEA8
40VÂLCEA15
41VASLUI54
42VRANCEA22
 Total    1.715

Până astăzi, 37.544 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.10.2021 (10:00) – 03.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 150 de decese (75 bărbați și 75 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 150 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 la categoria de vârstă 60-69 ani, 50 la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 la categoria de vârstă peste 80 ani.

145 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 150 de pacienți decedați, 141 erau nevaccinați și 9 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 48 și 88 de ani și prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.319. Dintre acestea, 1.440 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 366 sunt minori, 345 fiind internați în secții și 21 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.680.587 de teste RT-PCR și 3.367.945 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.040 de teste RT-PCR (7.706 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.334 la cerere) și 28.035 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 76.997 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.683 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.139 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 180 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.653 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 octombrie, 1.608 sancțiuni contravenționale, în valoare de 326.510 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.752 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 23 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 23 septembrie 2021 – 30 septembrie 2021, au fost raportate 38.188.384 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit7.664.230  (+234.484)136.168    (+965)
Franţa    6.994.319    (+38.986)116.463    (+433)
Spania4.951.640    (+16.106)  86.298    (+397)
Italia4.660.314    (+24.203)130.697    (+387)
Germania4.199.400    (+53.548)             93.403    (+432)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 30 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 232.483.182  (+3.067.408) 4.753.363  (+54.004)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 23 septembrie 2021 – 30 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică