Acasă Epidemie coronavirus Doar 265 de noi cazuri de Covid-19 și 93 de reconfirmări în...

Doar 265 de noi cazuri de Covid-19 și 93 de reconfirmări în țară în ultimele 24 de ore

14
0

BULETIN DE PRESĂ 29 mai 2021, ora 13.00

Până astăzi, 29 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.426 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.038.539 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 265 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2117570,67
2.Arad2359450,23
3.Argeș2729590,40
4.Bacău26013100,14
5.Bihor29179180,48
6.Bistrița-Năsăud1185320,27
7.Botoșani1413340,24
8.Brașov43596110,43
9.Brăila1325550,31
10.Buzău1254640,27
11.Caraș-Severin1141840,54
12.Călărași1003450,22
13.Cluj57407100,57
14.Constanța42864120,31
15.Covasna852420,43
16.Dâmbovița2244280,21
17.Dolj2656430,20
18.Galați2754400,29
19.Giurgiu1099540,23
20.Gorj920010,10
21.Harghita825430,20
22.Hunedoara2284220,27
23.Ialomița1074520,20
24.Iași42315130,25
25.Ilfov4500930,45
26.Maramureș2034430,19
27.Mehedinți831620,31
28.Mureș2388180,30
29.Neamț1888360,39
30.Olt1455720,23
31.Prahova35125190,51
32.Satu Mare1296010,15
33.Sălaj1091820,28
34.Sibiu26432130,56
35.Suceava2415350,17
36.Teleorman1366320,26
37.Timiș54234100,37
38.Tulcea841820,44
39.Vaslui1593020,16
40.Vâlcea1637860,32
41.Vrancea1066420,24
42.Mun. București183226340,41
43.Cazuri noi nealocate pe județe    548*-1 
 TOTAL1.077.426 265

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 93 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD2
3ARGEŞ4
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ1
14CONSTANŢA4
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ2
18GALAŢI4
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA3
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI3
25ILFOV4
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI13
29MUREŞ1
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA5
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN1
38TIMIŞ8
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA1
 TOTAL93

Până astăzi, 30.247 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.05.2021 (10:00) – 29.05.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 73 de decese (46 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Bacău, Bistrița-Năsăud,  Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Mureș, Neamț, Prahova,  Sibiu, Suceava, Teleorman, Tulcea, Ilfov și Municipiul București.

41 dintre aceste decese sunt antrioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel 1 dintre decese s-a produs în luna august a anului 2020, 1 în septembrie 2020, 3 în octombrie 2020, 15 în noiembrie 2020, 5 în decembrie 2020, 3 în luna ianuarie 2021, 4 în februarie 2021, 7 în luna martie 2021 și 2 în luna aprilie a acestui an.

Dintre cele 73 de decese, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.435. Dintre acestea, 452 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.879.714   teste RT-PCR și 1.154.627 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.342 de teste RT-PCR (7.374 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.968 la cerere) și 9.650 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 6.976 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.772 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.866 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 82 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 536 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.224 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 mai, 910 sancțiuni contravenționale, în valoare de 175.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.544 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 20 mai 2021 – 27 mai 2021, au fost raportate 32 364 274 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    5.603.666        –108.625     (+980)
Regatul Unit4.462.538    (+11.761)127.679       (+74)
Italia4.192.183    (+33.061)125.225   (+1.069)
Spania3.647.520    (+31.660)  79.711     (+279)
Germania3.651.640    (+52.794)             87.423  (+1.263)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 MAI 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
 167.552.267  (+3.813.593) 3.467.745 (+82.995)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 20 mai 2021 – 27 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică