Acasă Epidemie coronavirus Coronavirusul face zilnic victime: 120 de români cu Covid-19 au decedat în...

Coronavirusul face zilnic victime: 120 de români cu Covid-19 au decedat în ultimele 24 de ore.

6
0

BULETIN DE PRESĂ – 3 noiembrie 2020, ora 13.00

Până astăzi, 3 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 258.437 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

 181.175 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.733 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba55371564,61
2.Arad58201643,56
3.Argeș74161791,59
4.Bacău86381182,27
5.Bihor72562494,13
6.Bistrița-Năsăud29681242,53
7.Botoșani35201082,02
8.Brașov101131932,99
9.Brăila3514441,36
10.Buzău4085571,37
11.Caraș-Severin2832802,21
12.Călărași1806521,18
13.Cluj101913555,08
14.Constanța64391822,22
15.Covasna2354212,52
16.Dâmbovița68741272,41
17.Dolj71591833,07
18.Galați6543601,44
19.Giurgiu2013571,63
20.Gorj3104621,52
21.Harghita3226732,86
22.Hunedoara45201152,49
23.Ialomița22751191,68
24.Iași112991812,08
25.Ilfov64261721,56
26.Maramureș48582542,83
27.Mehedinți2277491,52
28.Mureș57431453,4
29.Neamț64621222,2
30.Olt3841681,26
31.Prahova100611741,78
32.Satu Mare19581,7
33.Sălaj3081705,2
34.Sibiu59791664,26
35.Suceava96921651,9
36.Teleorman3291702,12
37.Timiș99143184,56
38.Tulcea1576150,95
39.Vaslui52461421,93
40.Vâlcea5273832,3
41.Vrancea3599151,12
42.Mun. București376507623,94
43.1273 
44.Cazuri noi nealocate pe județ1881*1881 
 TOTAL258.4377.733 

*Aplicația de colectare a datelor, gestionată de Ministerul Sănătății, se află momentan în procedură de actualizare. Cazurile nealocate unui județ vor fi repartizate în zile următoare pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.326 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD16
3ARGEŞ31
4BACĂU70
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD19
7BOTOŞANI2
8BRĂILA11
9BRAŞOV46
10BUZĂU15
11CĂLĂRAŞI19
12CARAŞ-SEVERIN172
13CLUJ20
14CONSTANŢA16
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA41
17DOLJ15
18GALAŢI10
19GIURGIU6
20GORJ27
21HARGHITA14
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA7
24IAŞI70
25ILFOV23
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI187
29MUREŞ45
30NEAMŢ32
31OLT2
32PRAHOVA36
33SĂLAJ10
34SATU MARE13
35SIBIU135
36SUCEAVA34
37TELEORMAN5
38TIMIŞ81
39TULCEA1
40VÂLCEA20
41VASLUI14
42VRANCEA3
 TOTAL1326

Până astăzi, 7.273 de  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.11.2020 (10:00) – 03.11.2020 (10:00) au fost raportate 120 decese (70 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 38 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

114 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.897. Dintre acestea, 974 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.305.309  teste. Dintre acestea, 30.336 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.698 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.638 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 103  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 3 noiembrie.

Pe teritoriul României, 31.674 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.289 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.021 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 18 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.861 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.377 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 6.229 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 831.880 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.853  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 159 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 7 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 2 noiembrie 2020, au fost raportate 7.569.075 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Spania, Franţa, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa1.413.915(+49.290)  37.019 (+231)    123.664         –
Spania1.185.678         –  35.878         –    150.376         – 
Regatul Unit1.034.914(+23.254)  46.717 (+162)        2.850           (+9)
Italia   709.335(+29.905)  38.826 (+208)    296.017    (+3.637)
Germania   545.027(+12.097)             10.530   (+49)    372.038    (+8.493)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 NOIEMBRIE 2020  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 46.597.299  (+440.759) 1.201.162 (+4.890)31.366.859 (+288.018)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 1 – 2 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

* Date rectificate

Grupul de Comunicare Strategică