Acasă Epidemie coronavirus Cifrele epidemiei s-au dublat de pe o zi pe alta: 3929 cazuri...

Cifrele epidemiei s-au dublat de pe o zi pe alta: 3929 cazuri noi și 383 reconfirmări au fost raportate azi în România!

3
0

BULETIN DE PRESĂ 14 septembrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 14 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.126.582 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.068.122 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.929 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21734510,62
2.Arad24431640,82
3.Argeș28092500,51
4.Bacău27398820,92
5.Bihor29921550,59
6.Bistrița-Năsăud12970751,74
7.Botoșani14907940,93
8.Brașov44570760,74
9.Brăila13564260,33
10.Buzău12944300,41
11.Caraș-Severin12026430,99
12.Călărași10697360,86
13.Cluj599671341,60
14.Constanța447111041,13
15.Covasna864570,23
16.Dâmbovița23135550,53
17.Dolj27932601,12
18.Galați28619760,83
19.Giurgiu11539421,05
20.Gorj9555440,54
21.Harghita8498300,32
22.Hunedoara23517700,62
23.Ialomița11138260,62
24.Iași440141230,81
25.Ilfov470731091,85
26.Maramureș217121551,56
27.Mehedinți8653410,64
28.Mureș24488230,50
29.Neamț19926590,90
30.Olt15239330,94
31.Prahova36713800,83
32.Satu Mare14476642,61
33.Sălaj11283260,97
34.Sibiu27307420,88
35.Suceava259372151,17
36.Teleorman145281131,20
37.Timiș568211671,71
38.Tulcea8667140,47
39.Vaslui16718660,79
40.Vâlcea16872360,65
41.Vrancea11158580,73
42.Mun. București1910994591,68
43.Din străinătate**123714 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2151*702 
 TOTAL1.126.582 3.929

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 383 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD3
3ARGEŞ3
4BACĂU10
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI9
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ16
14CONSTANŢA20
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ15
18GALAŢI5
19GIURGIU2
20GORJ3
21HARGHITA0
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA3
24IAŞI11
25ILFOV11
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI61
29MUREŞ7
30NEAMŢ5
31OLT10
32PRAHOVA3
33SĂLAJ5
34SATU MARE23
35SIBIU5
36SUCEAVA36
37TELEORMAN12
38TIMIŞ27
39TULCEA0
40VÂLCEA5
41VASLUI7
42VRANCEA5
 Total       383

Până astăzi, 35.132 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.09.2021 (10:00) – 14.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 96 de decese (55 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj,  Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 96 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 la categoria de vârstă 70-79 ani și 24 la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.622. Dintre acestea, 675 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 155 sunt minori, 145 fiind internați în secții și 10 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.296.903 teste RT-PCR și 2.740.386 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.645 de teste RT-PCR (8.417 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.228 la cerere) și 28.804 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 18.504 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.050 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.073 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 238 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.803 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 510 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 septembrie, 723 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 185.200 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.710 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.913 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 2 septembrie 2021 – 9 septembrie 2021, au fost raportate 37.305.780 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.866.856  (+124.368)115.259  (+1.049)
Regatul Unit6.978.126  (+246.703)133.229     (+792)
Spania4.898.258    (+50.960)  85.147  (+1.001)
Italia4.585.423    (+55.177)129.707     (+614)
Germania4.046.112  (+109.006)             92.498     (+358)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 9 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 221.357.113  (+4.067.628) 4.573.597  (+66.209)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 2 septembrie 2021 – 9 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică