Acasă Epidemie coronavirus 849 noi cazuri de Covid-19, 143 reconfirmări, 14 decese, 212 pacienți la...

849 noi cazuri de Covid-19, 143 reconfirmări, 14 decese, 212 pacienți la ATI

7
0

BULETIN DE PRESĂ 25 august 2021, ora 13.00

Până astăzi, 25 august, pe teritoriul României au fost confirmate 1.092.971 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.052.478 de pacienți au fost declarați vindecați. Precizăm că numărul persoanelor vindecate este cel valabil pentru data de 24 august a.c. și nu a putut fi actualizat din cauza unei situații de natură tehnică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 849 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21362110,09
2.Arad23864210,19
3.Argeș2765990,2
4.Bacău26432300,23
5.Bihor2940590,1
6.Bistrița-Năsăud12149240,48
7.Botoșani1426690,07
8.Brașov43914160,22
9.Brăila1339090,14
10.Buzău1267470,1
11.Caraș-Severin1160360,25
12.Călărași10318260,45
13.Cluj58305490,45
14.Constanța43503300,33
15.Covasna857620,06
16.Dâmbovița22704100,24
17.Dolj26954260,18
18.Galați27899210,21
19.Giurgiu11131100,16
20.Gorj9276100,09
21.Harghita833870,08
22.Hunedoara23101210,25
23.Ialomița1089990,22
24.Iași42861260,18
25.Ilfov45801320,74
26.Maramureș20587190,16
27.Mehedinți838690,06
28.Mureș2409350,11
29.Neamț19229290,27
30.Olt14732120,13
31.Prahova35827300,24
32.Satu Mare13214170,24
33.Sălaj1098310,07
34.Sibiu26713260,26
35.Suceava24617260,31
36.Teleorman13895150,28
37.Timiș54936490,34
38.Tulcea850870,13
39.Vaslui1612290,13
40.Vâlcea16544120,14
41.Vrancea1077690,16
42.Mun. București1860611540,58
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1363*-10 
 TOTAL1.092.971 849

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 143 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD4
3ARGEŞ3
4BACĂU3
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ9
14CONSTANŢA5
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ17
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA2
24IAŞI3
25ILFOV9
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ0
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA5
33SĂLAJ1
34SATU MARE3
35SIBIU4
36SUCEAVA8
37TELEORMAN2
38TIMIŞ5
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total143

Până astăzi, 34.453 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.08.2021 (10:00) – 25.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 14 decese (7 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Arad, Bistrița-Năsăud, Brașov, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Neamț, Prahova, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese a fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59, 5 la categoria de vârstă 60-69 ani, 2 la categoria de vârstă 70-79 ani și 4 la categoria peste 80 de ani.

 11 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 nu au fost raportate până în prezent comorbidități.

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.564. Dintre acestea, 212 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.011.886 de teste RT-PCR și 2.270.817 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.547 de teste RT-PCR (6.289 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.258 la cerere) și 21.451 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 4.619 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.581 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.001 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 67 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 924 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 570 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 august, 388 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 105.250 de lei. De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.573 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021, au fost raportate 35.848.469 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.    

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.471.035  (+165.877)112.702  (+452)
Regatul Unit6.267.437  (+173.194)130.953  (+597)
Spania4.719.266  (+91.496)  82.595  (+470)
Italia4.440.669   (+44.252)128.432  (+212)
Germania3.823.139   (+31.190)             91.871  (+87)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 19 AUGUST 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 207.851.733 (+4.452.778) 4.366.290  (+67.209)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 12 august 2021 – 19 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică