Acasă Epidemie coronavirus 455 noi cazuri de covid-19 în țară, 129 reconfirmări, 59 de decese,...

455 noi cazuri de covid-19 în țară, 129 reconfirmări, 59 de decese, 623 pacienți la ATI

10
0

BULETIN DE PRESĂ 22 mai 2021, ora 13.00

Până astăzi, 22 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.236 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.031.605 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 455 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21113211,00
2.Arad2356480,40
3.Argeș27200200,66
4.Bacău2597240,26
5.Bihor29091230,70
6.Bistrița-Năsăud1183020,48
7.Botoșani14107100,35
8.Brașov43498130,70
9.Brăila1321070,45
10.Buzău1251680,43
11.Caraș-Severin1136430,89
12.Călărași1001080,35
13.Cluj57302290,97
14.Constanța42776210,48
15.Covasna849880,66
16.Dâmbovița2241000,38
17.Dolj2651330,39
18.Galați27463140,48
19.Giurgiu1097550,39
20.Gorj919360,14
21.Harghita822210,59
22.Hunedoara2281380,54
23.Ialomița1071800,31
24.Iași42227170,39
25.Ilfov4493390,78
26.Maramureș2032070,26
27.Mehedinți8297120,55
28.Mureș23843100,55
29.Neamț1880980,54
30.Olt1452160,46
31.Prahova35001150,89
32.Satu Mare1294350,27
33.Sălaj1089750,61
34.Sibiu26354120,89
35.Suceava2411430,25
36.Teleorman1363930,47
37.Timiș54162240,66
38.Tulcea839190,55
39.Vaslui1590640,24
40.Vâlcea1633040,50
41.Vrancea1063420,39
42.Mun. București182963460,75
43.Cazuri noi nealocate pe județe    594*32 
 TOTAL1.075.236 455

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 129 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD5
3ARGEŞ5
4BACĂU2
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV2
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ7
14CONSTANŢA11
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI6
19GIURGIU2
20GORJ2
21HARGHITA0
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA3
24IAŞI12
25ILFOV2
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI11
29MUREŞ1
30NEAMŢ5
31OLT0
32PRAHOVA7
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU4
36SUCEAVA1
37TELEORMAN4
38TIMIŞ4
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
 Total129

Până astăzi, 29.885 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.05.2021 (10:00) – 22.05.2021 (10:00) au fost raportate 59 de decese (36 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj,  Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Timiș, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

58 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.651. Dintre acestea, 623 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.755.371 de  teste RT-PCR și 1.092.131 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.794 de teste RT-PCR (7.612 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.182 la cerere) și 8.930 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.001 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.053 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 39.429 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 60 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 699 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 852 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 mai, 1.029 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 249.400 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.543 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 65 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021, au fost raportate 32.378.152 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    5.877.787  (+100.700)107.645  (+1.224)
Regatul Unit4.450.777    (+15.917)127.679       (+74)
Italia4.159.122    (+47.912)124.156  (+1.323)
Spania3.615.860    (+34.468)  79.432     (+537)
Germania3.598.846    (+71.595)             86.160  (+1.331)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 21 MAI 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
 163.738.674  (+5.065.034) 3.384.750   (+85.182)
 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 13 mai 2021 – 20 mai 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Foto: www.pixabay.com