Acasă Epidemie coronavirus 3082 de noi cazuri de Covid-19 în România, la 15.797 de teste...

3082 de noi cazuri de Covid-19 în România, la 15.797 de teste prelucrate

8
0

BULETIN DE PRESĂ 10 ianuarie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 10 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 671.284 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

598.610 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.082 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12811692,02
2.Arad14631611,56
3.Argeș193511031,8
4.Bacău17175901,54
5.Bihor18650852,09
6.Bistrița-Năsăud7720281,63
7.Botoșani8760401,6
8.Brașov264551222,73
9.Brăila8673241,9
10.Buzău8586500,98
11.Caraș-Severin6858192,18
12.Călărași6658471,56
13.Cluj318211113,6
14.Constanța277701203,06
15.Covasna5235201,18
16.Dâmbovița15482441,84
17.Dolj160791091,59
18.Galați171561082,38
19.Giurgiu6768461,86
20.Gorj5255300,73
21.Harghita5469190,61
22.Hunedoara12257491,65
23.Ialomița7155291,8
24.Iași289221791,42
25.Ilfov259971674,69
26.Maramureș11460552,16
27.Mehedinți5224171,19
28.Mureș15649451,42
29.Neamț116171011,4
30.Olt9909630,83
31.Prahova24704391,31
32.Satu Mare7376291,43
33.Sălaj6505461,63
34.Sibiu17520501,56
35.Suceava16634771,56
36.Teleorman8185201,75
37.Timiș282382124,05
38.Tulcea5678351,63
39.Vaslui11026761,82
40.Vâlcea10327381,68
41.Vrancea7319130,64
42.Mun. București1080588253,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe4161*-428 
 TOTAL671.2843.082 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,  530 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD9
3ARGEŞ10
4BACĂU7
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRĂILA16
9BRAŞOV6
10BUZĂU 
11CĂLĂRAŞI42
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ10
14CONSTANŢA9
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ7
18GALAŢI5
19GIURGIU7
20GORJ8
21HARGHITA4
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA2
24IAŞI44
25ILFOV21
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI117
29MUREŞ13
30NEAMŢ11
31OLT12
32PRAHOVA5
33SĂLAJ7
34SATU MARE4
35SIBIU2
36SUCEAVA24
37TELEORMAN12
38TIMIŞ19
39TULCEA9
40VÂLCEA5
41VASLUI11
42VRANCEA1
 TOTAL530

Până astăzi, 16.654 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.01.2021 (10:00) – 10.01.2021 (10:00) au fost raportate 62 de decese (37 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj,  Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Sălaj, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.744. Dintre acestea, 1.065 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.017.624 de teste. Dintre acestea, 15.797 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 8.765 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.032 la cerere.

Pe teritoriul României, 31.382 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.637 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.398 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 72 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.917 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 ianuarie, 7.034 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 996.375 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.145 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.939 în Italia, 1.349 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 22 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 10 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 132 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Irlanda, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 31 decembrie 2020 – 7 ianuarie 2021, au fost raportate 15.857.298de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    2.655.728 (+93.082) 65.037   (+1.928)    208.090     (+879)
Regatul Unit2.654.779(+325.049) 75.024   (+3.915)        6.851    (+153)
Italia2.155.446 (+107.750) 75.332   (+3.407) 1.606.630 (+17.040)
Spania1.958.844 (+79.431) 51.078      (+956)    150.376            – 
Germania1.775.513(+123.679)            34.574   (+4.448) 1.546.206 (+13.063)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 9 IANUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
84.532.824   (+4.216.269)1.845.597  (+74.902)49.732.411    (+316.256) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 31 decembrie 2020 – 7 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 8 – 9 ianuarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică