Acasă Epidemie coronavirus 1542 de noi cazuri de coronavirus în țară și 249 de reconfirmări...

1542 de noi cazuri de coronavirus în țară și 249 de reconfirmări în ultimele 24 de ore

5
0

BULETIN DE PRESĂ 25 aprilie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 25 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.046.264 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

972.476 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.542 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20250232,54
2.Arad23018272,59
3.Argeș26198571,75
4.Bacău25437431,36
5.Bihor28042412,59
6.Bistrița-Năsăud11440211,81
7.Botoșani13758221,09
8.Brașov42469432,43
9.Brăila12818201,92
10.Buzău12090241,35
11.Caraș-Severin10731352,15
12.Călărași9730181,22
13.Cluj55562413,55
14.Constanța41866582,13
15.Covasna8102132,46
16.Dâmbovița21962211,18
17.Dolj25817391,32
18.Galați26711591,94
19.Giurgiu10726131,71
20.Gorj906060,57
21.Harghita7839181,37
22.Hunedoara22217172,38
23.Ialomița1047771,57
24.Iași41420721,38
25.Ilfov43884633,60
26.Maramureș2002480,63
27.Mehedinți7966171,20
28.Mureș22923272,19
29.Neamț18128251,46
30.Olt14123301,34
31.Prahova33537912,08
32.Satu Mare1271781,19
33.Sălaj10587321,77
34.Sibiu25462712,26
35.Suceava23718140,55
36.Teleorman1316091,86
37.Timiș52985982,46
38.Tulcea8120161,47
39.Vaslui15607270,85
40.Vâlcea15870221,85
41.Vrancea10266211,13
42.Mun. București1783123353,68
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1135*-110 
 TOTAL1.046.264 1.542

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 249 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD7
3ARGEŞ3
4BACĂU7
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI5
8BRĂILA0
9BRAŞOV4
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ4
14CONSTANŢA25
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ3
18GALAŢI7
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA2
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA3
24IAŞI11
25ILFOV8
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI38
29MUREŞ3
30NEAMŢ8
31OLT3
32PRAHOVA17
33SĂLAJ1
34SATU MARE6
35SIBIU2
36SUCEAVA5
37TELEORMAN2
38TIMIŞ6
39TULCEA1
40VÂLCEA4
41VASLUI11
42VRANCEA9
 TOTAL249

Până astăzi, 27.394 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.04.2021 (10:00) – 25.04.2021 (10:00) au fost raportate 127 de decese (66 bărbați și 61 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava,  Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.312. Dintre acestea, 1.358 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.262.520 de  teste RT-PCR și 848.240 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.649 de teste RT-PCR (5.552 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.097 la cerere) și 4.930 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.348 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.395 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.779 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 89 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.501 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 aprilie, 5.733 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.070.330 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal și 2 dosare penale pentru falsul în declarații.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.511 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 4 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația și Finlanda. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 15 aprilie – 22 aprilie 2021, au fost raportate 29 441 874 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    5.289.526(+230.846)100.762(+1.984)    337.667       (+1.433) 
Regatul Unit4.387.820(+14.477)127.270   (+170)      14.388         (+107)
Italia3.870.131(+100.317)116.927(+2.673) 3.369.048     (+17.587)
Spania3.428.354(+58.098) 77.102    (+577)    150.376           – 
Germania3.153.699(+142.186)            80.006 (+1.554) 2.902.900     (+26.210)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 24 APRILIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 141.805.956 (+5.297.482) 3.026.902 (+82.075)84.350.867   (+806.904) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15 aprilie – 22 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 23 aprilie – 24 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică