Acasă Epidemie coronavirus 15.037 noi cazuri de Covid-19 și 1.809 reconfirmări, pe baza a nu...

15.037 noi cazuri de Covid-19 și 1.809 reconfirmări, pe baza a nu mai puțin de 77.738 de teste efectuate

4
0

BULETIN DE PRESĂ 5 octombrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 5 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.289.156 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 2.578 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.139.310 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.037 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 246 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba239972254,17
2.Arad279573135,12
3.Argeș309062653,44
4.Bacău306181943,10
5.Bihor329032853,32
6.Bistrița-Năsăud151911144,65
7.Botoșani173352113,52
8.Brașov482293414,11
9.Brăila150961213,32
10.Buzău148291623,04
11.Caraș-Severin135951113,72
12.Călărași123371033,90
13.Cluj666855546,29
14.Constanța499004634,96
15.Covasna9227341,88
16.Dâmbovița251681602,80
17.Dolj333991236,24
18.Galați316291233,58
19.Giurgiu131511934,99
20.Gorj10828972,61
21.Harghita9314821,76
22.Hunedoara259171874,02
23.Ialomița127401314,29
24.Iași508354434,91
25.Ilfov5422961210,68
26.Maramureș250002764,21
27.Mehedinți107721855,42
28.Mureș266522412,56
29.Neamț223912213,04
30.Olt179461354,96
31.Prahova421754814,93
32.Satu Mare16522793,49
33.Sălaj130431435,25
34.Sibiu296691263,99
35.Suceava303232763,91
36.Teleorman170541575,46
37.Timiș660645078,70
38.Tulcea95381082,80
39.Vaslui196102463,81
40.Vâlcea185381633,32
41.Vrancea125871842,71
42.Mun. București220330251510,31
43.Din străinătate**147713 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13450*3.334 
 TOTAL1.289.156 15.037

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.809 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD55
3ARGEŞ46
4BACĂU17
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI25
8BRĂILA13
9BRAŞOV40
10BUZĂU50
11CĂLĂRAŞI20
12CARAŞ-SEVERIN34
13CLUJ30
14CONSTANŢA70
15COVASNA24
16DÂMBOVIŢA54
17DOLJ22
18GALAŢI12
19GIURGIU26
20GORJ29
21HARGHITA13
22HUNEDOARA45
23IALOMIŢA54
24IAŞI121
25ILFOV72
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI219
29MUREŞ42
30NEAMŢ35
31OLT49
32PRAHOVA30
33SĂLAJ23
34SATU MARE33
35SIBIU9
36SUCEAVA89
37TELEORMAN117
38TIMIŞ65
39TULCEA103
40VÂLCEA21
41VASLUI21
42VRANCEA10
 Total    1.809

Până astăzi, 37.929 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.10.2021 (10:00) – 05.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 252 de decese (118 bărbați și 134 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 252 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 la categoria de vârstă 50-59 ani, 70 la categoria de vârstă 60-69 ani, 88 la categoria de vârstă 70-79 ani și 63 la categoria de vârstă peste 80 ani.

238 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 252 de pacienți decedați, 227 erau nevaccinați și 25 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 25 și 87 de ani. 23 dintre pacienții decedați vaccinați care au decedat prezentau comorbidități și 2 nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.402. Dintre acestea, 1.480 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 407 sunt minori, 385 fiind internați în secții și 22 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.717.830 de teste RT-PCR și 3.440.443 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.554 de teste RT-PCR (13.743 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.811 la cerere) și 51.184 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 85.339 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.829 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.563 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 197 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.623 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.110 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 octombrie, 1.128 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 217.050 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.753 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 23 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 23 septembrie 2021 – 30 septembrie 2021, au fost raportate 38.188.384 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit7.664.230  (+234.484)136.168    (+965)
Franţa    6.994.319    (+38.986)116.463    (+433)
Spania4.951.640    (+16.106)  86.298    (+397)
Italia4.660.314    (+24.203)130.697    (+387)
Germania4.199.400    (+53.548)             93.403    (+432)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 30 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 232.483.182  (+3.067.408) 4.753.363  (+54.004)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 23 septembrie 2021 – 30 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică