Acasă Epidemie coronavirus 1319 noi cazuri de Covid-19 în țară, 317 reconfirmări, 80 de decese,...

1319 noi cazuri de Covid-19 în țară, 317 reconfirmări, 80 de decese, 958 pacienți la ATI

22
0

BULETIN DE PRESĂ 8 februarie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 8 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 746.637 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

692.681 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.319 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14288371,85
2.Arad16034121,11
3.Argeș20495260,65
4.Bacău19052740,91
5.Bihor20391151,12
6.Bistrița-Năsăud838260,87
7.Botoșani10164231,37
8.Brașov29542712,13
9.Brăila944270,66
10.Buzău9130140,52
11.Caraș-Severin786941,11
12.Călărași7291110,87
13.Cluj36490582,16
14.Constanța30478341,35
15.Covasna56570,69
16.Dâmbovița16858200,96
17.Dolj17936541,19
18.Galați19260531,14
19.Giurgiu7416120,72
20.Gorj6022211,15
21.Harghita591840,59
22.Hunedoara14112371,72
23.Ialomița7819100,95
24.Iași31943280,99
25.Ilfov29249722,31
26.Maramureș145881213,03
27.Mehedinți570190,78
28.Mureș1711271,12
29.Neamț13093271,22
30.Olt10780300,65
31.Prahova26415250,86
32.Satu Mare8783141,69
33.Sălaj738921,62
34.Sibiu18844421,06
35.Suceava19557411,59
36.Teleorman9224501,21
37.Timiș339311393,44
38.Tulcea615780,57
39.Vaslui12270150,9
40.Vâlcea11225160,89
41.Vrancea784740,31
42.Mun. București1209742591,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe1509*-193 
 TOTAL746.6371.319 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 317 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD11
3ARGEŞ15
4BACĂU6
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI21
8BRĂILA2
9BRAŞOV6
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ14
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI9
19GIURGIU2
20GORJ17
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI5
25ILFOV4
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI47
29MUREŞ8
30NEAMŢ2
31OLT4
32PRAHOVA8
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU4
36SUCEAVA15
37TELEORMAN3
38TIMIŞ25
39TULCEA 
40VÂLCEA10
41VASLUI 
42VRANCEA3
 TOTAL317

Până astăzi, 18.961 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.02.2021 (10:00) – 08.02.2021 (10:00) au fost raportate 80 de decese (44 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.563. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.587.941 de teste RT-PCR și 163.997 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.210 teste RT-PCR (4.089 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.121 la cerere) și 3.310 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.701 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.254 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.041 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 139 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.583 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 februarie, 9.512 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 2.007.694 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.332 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.164 în Italia, 2.037 în Spania, 187 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 37 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, au fost raportate 19.729.006 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit3.817.176(+169.713)106.158(+8.219)      10.270         (+88)
Franţa    3.197.114(+143.497) 76.057 (+3.008)    239.183       (+284)
Spania2.822.805(+229.423) 59.081 (+2.873)    150.376           – 
Italia2.553.032(+86.219) 88.516 (+3.055) 2.118.441   (+11.380)
Germania2.221.971(+80.306)            57.120 (+5.033) 2.052.656   (+10.668)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 7 FEBRUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 103.448.210(+3.719.044)2.236.453  (+98.716)59.176.407   (+295.311) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 6 – 7 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică