Acasă Epidemie coronavirus 12.590 noi cazuri de Covid-19, 3.090 reconfirmări, 184 decese, 1.412 pacienți la...

12.590 noi cazuri de Covid-19, 3.090 reconfirmări, 184 decese, 1.412 pacienți la ATI!

5
0

BULETIN DE PRESĂ 2 octombrie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 2 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.257.145 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.945 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.127.564 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.590 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 177 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba234901893,18
2.Arad272602434,34
3.Argeș301812612,66
4.Bacău300602072,66
5.Bihor322802032,68
6.Bistrița-Năsăud148291324,27
7.Botoșani168871653,17
8.Brașov474692753,24
9.Brăila147011092,55
10.Buzău144811632,44
11.Caraș-Severin13343973,17
12.Călărași120401113,45
13.Cluj653494855,34
14.Constanța488202584,20
15.Covasna9163971,53
16.Dâmbovița247731892,17
17.Dolj324024524,99
18.Galați310921663,05
19.Giurgiu12734443,98
20.Gorj10602932,23
21.Harghita9158611,37
22.Hunedoara255002033,19
23.Ialomița12422943,52
24.Iași493563833,83
25.Ilfov525975118,67
26.Maramureș244762423,92
27.Mehedinți103411414,46
28.Mureș261891652,09
29.Neamț219182062,50
30.Olt175031994,19
31.Prahova410704613,97
32.Satu Mare162491083,60
33.Sălaj127081484,08
34.Sibiu290191452,95
35.Suceava296472083,49
36.Teleorman166642514,60
37.Timiș643176147,30
38.Tulcea9320332,16
39.Vaslui190681973,33
40.Vâlcea181881312,67
41.Vrancea123341262,25
42.Mun. București21310325388,28
43.Din străinătate**1542-11 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    12500*1497 
 TOTAL1.257.145 12.590

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 3.090 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA53
2ARAD49
3ARGEŞ64
4BACĂU61
5BIHOR41
6BISTRIŢA-NĂSĂUD18
7BOTOŞANI41
8BRĂILA51
9BRAŞOV112
10BUZĂU62
11CĂLĂRAŞI18
12CARAŞ-SEVERIN36
13CLUJ86
14CONSTANŢA134
15COVASNA19
16DÂMBOVIŢA39
17DOLJ55
18GALAŢI44
19GIURGIU22
20GORJ35
21HARGHITA33
22HUNEDOARA59
23IALOMIŢA28
24IAŞI216
25ILFOV111
26MARAMUREŞ33
27MEHEDINŢI42
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI541
29MUREŞ66
30NEAMŢ80
31OLT69
32PRAHOVA86
33SĂLAJ26
34SATU MARE24
35SIBIU55
36SUCEAVA119
37TELEORMAN210
38TIMIŞ137
39TULCEA23
40VÂLCEA25
41VASLUI34
42VRANCEA33
 Total     3.090

Până astăzi, 37.394 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.10.2021 (10:00) – 02.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 184 de decese (96 bărbați și 88 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 184 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 10 la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 la categoria de vârstă 50-59 ani, 45 la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 la categoria de vârstă peste 80 ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 29 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 184 de pacienți decedați, 170 erau nevaccinați și 14 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 79 de ani. 11 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 3 dintre ei nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.740. Dintre acestea, 1.412 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 345 sunt minori, 325 fiind internați în secții și 20 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.662.547 de teste RT-PCR și 3.339.910 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.553 de teste RT-PCR (11.613 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.940 la cerere) și 52.429 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 74.140 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.374 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.605 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 163 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.316  apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.034 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1 octombrie, 1.130 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 225.500 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.751 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.946 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  144 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 23 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 3 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 23 septembrie 2021 – 30 septembrie 2021, au fost raportate 38.188.384 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit7.664.230  (+234.484)136.168    (+965)
Franţa    6.994.319    (+38.986)116.463    (+433)
Spania4.951.640    (+16.106)  86.298    (+397)
Italia4.660.314    (+24.203)130.697    (+387)
Germania4.199.400    (+53.548)             93.403    (+432)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 30 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 232.483.182  (+3.067.408) 4.753.363  (+54.004)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 23 septembrie 2021 – 30 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică